SMD Dizgi Makineleri Krem Lehim Baskı Makineleri Reflow Fırınlar Dalga Lehimleme Makinaları Selective Lehimleme Makinaları Konveyor Sistemleri Optik İnceleme (AOI) Sistemleri X Ray Kontrol Sistemleri Bond Tester Sistemleri Lehimleme Malzemeleri Baskı Elekleri Dijital Mikroskoplar Temizleme Sıvıları Komponent Form Verme Makinaları Havya Sistemleri BGA Rework Sistemleri ESD Ürün Grubu Omega Thermocouple PCB V Cut Kesiciler Elek Altı Temizleme Ruloları Nem Kabinetleri Reel ve SMD Tray Depolama Dolapları Krem Lehim Karıştırıcı Permalex Baskı Bıçakları SMD Komponent Sayıcı SMD Cımbız ve Yankeskiler Elek, PCB vb... Elemanlar için Temizleme Sistemleri Komponent Teyp Ekleme Bantları ve Aparatları
RN LSTELERNE HIZLI ERM
» Teknik Servis ve Bakım Hizmetleri
» Eğitim Hizmetleri
» Satış Öncesi Danışmanlık ve Proje Hizmetleri
» Anahtar Teslim Fabrika Kurulum Hizmetleri

letiim Formu

Dage 4000Plus Bond Test Cihazı

Yarı iletkenler, otomotive, enerji gibi mikroelektronik sektörünün yoğun olduğu veya yüksek dayanıklılığın test edildiği sektörden bağımsız her alanda, Nordson Dage 4000Plus bond tester sahip olduğu çok yönlülük ve hassasiyeti ile kullanıcıya kalite konusunda güven verir.

 

Dünyadaki en yeni, patentli bond testi teknolojisini kullanan Nordson Dage 4000Plus; 250 miligramdan 500 kilograma kadar, standart ve özel uygulamalarda  test yapabilir. 4000Plus, Nordson DAGE 4000’ün başarısı üzerine geliştirildiğinden iki makina arasındaki veri bağlantısı kolaylıkla sağlanabilmektedir. Yeni ParagonTM yazılımı Nordson DAGE 4000 bond test cihazı için de kullanılabilmektedir.

 

Nordson DAGE 4000Plus; çok yönlü kullanımı sayesinde; bir eksen üzerinde 300 mm ye kadar gezinebilen XY kademelerinden birini ve 50 kg a kadarlık itme,  100 kg a kadarlık çekme ve 200kg kadarlık koparma kartuşlarını içeren benzersiz çeşitliliğe sahip yük kartuşlarından seçim yapmanıza olanak tanır. Bu sayede cihaz standart ve standart olmayan pek çok uygulama için kullanıma olanak sağlar. Ayrıca, bütün uygulamalar için uygun olabilecek geniş optik seçeneği sunar.  120mm dikey çalışma alanına sahip standart ürün pek çok uygulama için ihtiyacı karşılamak ile beraber istenir ise büyük parçaların testi için 200mm lik  dikey çalışma alanı da sağlanabilir.

Top Koparma (Sürükleme)  / Lehim Topu Koparma (Sürükleme) Testi

(Ball Shear / Solder Ball Shear)

Dage 4000Plus; JEDEC JESD22-B117A  standartlarına göre lehim topu koparma, JEDEC JESD22-B116 and ASTM F1269 stadartlarına göre de wire bond koparma testini gerçekleştirmeyi  sağlar. Ball koparma (süürükleme) test methodolojisi XY düzleminde joystick kullanarak veya borescope görüntüleme sistemi ile yük aparatının hassas şekilde hizalanmasını içerir. LCD ekranda görüntülenen örnek imaj operatöre, yük aparatını topun bağlantı noktasına kolayca ve en doğru şekilde yerleştrime imkanı verir.Bu test methodunda koparma yüksekliği çok kritik olduğundan yük aletinin die bağlantı noktasına otomatik inmesini ve Z ekseninde çok yüksek hassasiyeti gerektirir. Dage 4000Plus bunları patentli yük kartuşu tutma sistemi ve benzersiz geriçekilme hassasiyeti ile başarır.

 

Kavite Kesme

(Cavity Shear)

Lehim topuna veya lehim topu bağlantısına yük uygulayarak koparma testine alternatif olarak geliştirilmiş bir test yöntemidir.

 

Soğuk Yumru Çekme

(Cold Bump Pull)

Soğuk yumru çekme çeneleri üzerinde var olan oval yapı, test edilen lehim topunun çapına mümkün olduğunca uyum sağlar. Çeneler lehim topunu lehim bağlantısına zarar vermeden tutmayı sağlar ve yükü uygular. Böylece topa daha homojen bir gerilim uygulanır. Bu test methodu klasik lehim topu koparma / sürükleme testinin lehim bağlantısına zarar vereceği düşünülen durumlarda uygulanır.

 

Devre Sürükleme / Koparma

(Die Shear)

Nordson Dage bondtest cihazları farklı türlerdeki devre sürükleme testleri için ekipman sağlarlar.

Geleneksel devre sürükleme testi (200kg a kadar) MIL STD 883 standartlarına göre yapılır. Bu method yükkartuşunun konumlandırılmasının ve geriçekilme yüksekliğinin doğru olarak yapılması esasına dayanır. Nordosn Dage cihazlarında test kalıbında ufak bir değişiklik yaparak devre sürükleme testini 200kg ın üstü kuvvetleri kullanarak da yapmak mümkündür.

 

Yorgunluk Çekme ve Koparma

(Fatique Pull and Shear)

Yorgunluk analizi, lehim bağlantılarının güvenilirliğini değerlendirmekte giderek daha önemli hale gelen bir yöntemdir. Yazılım ve donanım kontrolünün karışımı, hem çekme hem de koparma / sürükleme modunda yorgunluk testini mümkün kılar.

 

Bakır Tellerde ilk Bağlantı Topunu,  Yumruları, Sütunları  ve Saplamaları Çekme

(First bond ball pull of copper wires and pull of studs, bumps and pillars)

İlk defa olarak,  özel çekme çeneleri bu önemli bağlantılar üzerinde gerginlik testlerinin gerçekleşmesini sağlar. Bu test methodu yarıiletkenlerin bağlantılarında, altın yerine giderek daha fazla Bu test methodu yarıiletkenlerin bağlantılarında, altın yerine giderek daha fazla kullanılmaya başlanan bakır  bağlantıları belirlemek için lehim topu koparma testine alternatif olarak uygulanan bir test methodudur. Bu yöntemde soğuk yumru çekme çeneleri lehim bağlantılarına dikey yük uygulamak için kullanılır.

 

Ekstra Kuvvet Uygulayarak Çekme

(High Force Pull)

 Nordosn Dage test cihazları özellikle otomotiv endüstrisi ve malzeme endüstrisi gibi yüksek çekme kuvvetleri ile çekme testinin uygulandığı endüstriler için 100kg a kadar kuvvetin uygulanabileceği çekme testi sağlar.

 

Sıcak Yumru / Pin Çekme

(Hot Bump /Pin Pull)

Yeni yük kartuşu, özellikle baskılı devre kartındaki düşük profilli lehim toplarınının testinde daha iyi sonuçlar verir.

 

Passivasyon Katman Koparma

(Passivation Layer Shear)

Yazılım ve özel yük aparatı, pasivasyon katman tarafından erişimin sınırlandığı yerlerde topları koparmaya / sürüklemeye çözüm sunar.

 

Şerit Çekme

(Ribbon Pull)

Kanca ve cımbız ağızları içeren geniş aralıkta çeşitliliğe  sahip yük aparatları ile her boyutta ve türde şerit test edilebilir.

 

Tel Çekme

(Wire Pull)

Bu method, mikroelektronik paketlerdeki paket içi yonga bağlantılarının testi için uzun suredir kullanılan test methodudur.

Bu testin arkasındaki prensip; telin altına bir kanca geçirdikten sonra Z ekseni yönünde tel kırılana kadar çekme kuvveti uygulamaktır. Bu test methodu MIL-STD-883 standartlarına göre uygulanmaktadır.

Nordson Dage Bond test cihazları bu standarta uygun test yaptıkları gibi, her türlü tel çekme uygulaması için uygun sistemi ve aksesuarları da sağlamaktadır.

Ayrıca, komponenlerin iyice küçüldüğü ve ultra küçük bacak aralıklı komponentlerin kullanıldığı uygulamalar için Nordson Dage özel optimize edilmiş cihazlar sağlamaktadır.